İNTERNETTE GELECEK MÜZİK PAYLAŞIMINDA

10.11.2013’te Milliyet’te yayınlanan yazım…

İstanbul’da düzenlenen dijital, teknoloji ve telekomünikasyon sektörlerinin katıldığı dünyanın en büyük kongrelerinden Webit’te fotoğraf ve videonun ardından gelecekte en çok müzik paylaşımı yapılacağı aktarıldı

Dijital, teknoloji ve telekomünikasyon sektörlerini bir araya getiren dünyanın en büyük kongrelerinden Webit, İstanbul’daki Haliç Kongre Merkezi’nde 6-7 Kasım tarihleri arasında düzenlendi. Beşinci defa gerçekleştirilen kongre 103 ülkeden 8 binden fazla katılımcıyı bir araya getirdi. Dünyanın dört bir yanından farklı alanlardan yatırımcı, yönetici, girişimci ve mühendisler ile teknoloji dünyası ve dijital sektöre yön veren liderlerin yanı sıra Yandex, IBM, Google, Facebook, Nokia, Blackberry ve PayPal gibi şirketlerin üst düzey yöneticileri kongreye katıldı.

Kongre sırasında gerçekleştirilen konferanslarda en çok öne çıkan ve konuşmacıların da üzerinde en çok durduğu konu, dijital dünyanın artık bilgisayar ve masaüstündeki kabuğunu kırarak tablet ve mobil iletişim araçlarına doğru kaymasıydı. Bankacılık, arama motoru, müzik sağlayıcısı, reklamcılık, bilişim, bilgisayar gibi farklı hizmet sektörlerinden çoğu konuşmacının kaygısı, daha bilgisayar üzerinden dijital dünyanın sırlarını çözememişken mobil ve tablette hızla ilerleyen teknolojiye nasıl ayak uyduracaklarına dairdi.

webit_genel_5

Radyo internetten dinleniyor
Aynı endişeyi son zamanlarda sayıları çokça artan ve kullanıcıların lisanslı müzik dinlemesini sağlayan dijital platformlarda da görmek mümkün. Gerçi bu şirketlerin içinde bulunduğu durumu kaygılı olmaktan ziyade umutlu olarak nitelendirebiliriz. Öyle ki Türkiye’deki bir numaralı girişim olduklarını öne süren, internetten farklı radyoların dinlenmesini sağlayan karnaval.com’un CEO’su Ali Abhary, fotoğraf ve videodan sonra internette geleceğin en çok paylaşım yapılacak unsurunun ses ve müzik olduğunu aktarıyor.

Abhary, Karnaval’ın dünyanın en büyük sekizinci online radyo kaynağı olduğunu söylerken Türkiye’de radyo kullanıcılarının yarısının internetten müzik dinlediğini belirtiyor. Hatta dünyanın dört bir yanında çoğu dinleyicinin radyoyu “sadece” internetten dinlediğini kaydeden Abhary, çoğu gencin FM istasyonlarının ne olduğunu bile bilmediğini ekliyor. Veriler, hem mobilde internetten radyo dinlemenin yaygınlaştığını hem de yakında arabalarda bile radyo istasyonlarından değil internetten müzik dinleneceğini ortaya koyuyor. Böylece dijital müzik platformları için reklam açısından etkileyici bir fırsat doğuyor.

webit_genel_3

Yasal bilinç arttı
Abhary’ye göre bu müzik uygulamaları sayesinde kullanıcılar yasal konularda daha bilinçli ve dikkatli davranarak sevdikleri şarkıları ve müzisyenleri yasadışı yüklemeler yaparak değil, lisanslı müzik sunan sağlayıcılar aracılığıyla dinliyor. Karnaval’ın CEO’sunun ortaya koyduğu bu veriler gelecekte doğrulanırsa, müzik sektörünün yaşadığı gelir kaybından ötürü ortaya çıkan kara bulutların ileride dağılacağını söyleyebiliriz. Bunun en göze çarpan örneklerinden biri de tamamen yasal bir zeminde 30’u aşkın ülkede 20 milyonun üzerinde şarkı sunan müzik platformu Spotify.

Destiny’s Child yüzde
550 daha fazla dinlendi
Türkiye’de de hizmet vermeye başlayan Spotify’ın reklam stratejisinin küresel direktörü Gary Liu, artık markaların “müziksel bir kimlik” istediğini ve bunun için Spotify’a geldiğini ortaya koyuyor. Liu’nun verdiği bir örnek ise çok ilginç. ABD’nin en çok izlenen televizyon şovu ve tüm yılın en büyük spor etkinliği olan ulusal futbol ligi şampiyonası Super Bowl da müziğin önemini ve insanların müzik dinlemek için interneti çok fazla kullandığını açıklıyor. Yaklaşık yüz milyon izleyiciye ulaşan Super Bowl’da Destiny’s Child’ın sahne almasının ardından Spotify’da o hafta içinde dinlenen Destiny’s Child şarkılarında yüzde 550’lik bir artış yaşanmış, Beyonce ise yüzde 300 daha çok dinlenmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni projelerim ve yaptığım haber çalışmalarıyla ilgili bilgi almak isterseniz e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

© 2022 ozgeozdemir.com | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım: mare.design.