WALL STREET JOURNAL’DAN ÜYELERİNE SAMİMİ HİZMET

13.Eylül.2014’te Milliyet’te yayınlanan yazım…

Yazılı basının dijital dünya karşısında daha ne kadar ayakta kalacağı uzun zamandır devam eden bir tartışma konusu. Reklam gelirleri dışında yazılı basının farklı yöntemlerle gelir kaynağı yaratmasının gerekliliği sürekli vurgulanıyor. Bu gelir elde etme yöntemi, kimi zaman okuyuculara sunulan daha kişiselleştirilmiş bir online gazete deneyiminden, kimi makalelerin online okunması için alınan ücretlere ya da gazetelerin belirli bir ücret karşılığında düzenlediği konferanslara kadar uzanıyor.

Kimi gazeteler ise abone sayılarını artırmaya çalışarak basılı sürümlerini ayakta tutmaya çabalıyor. Abone sayısını artırmak için için kullanılan yöntemler arasında gazetelerin “seçkin bir kulübün” verebileceği imkanları okuyucularına sunması da var. ABD’nin en saygın gazetelerinden Wall Street Journal (WSJ) da arkamızda bıraktığımız hafta aboneleri için yeni bir üyelik sistemini tanıttı: WSJ+.

Çekilişle tatil
WSJ+, gazetenin ABD’de yaşayan halihazırdaki abonelerine ve üye olacak yeni okuyucularına açık bir sistem. “Okuyucularıyla daha yakın olmayı ve üyelerinin sayısını artırmayı” amaç edindiğini açıklayan gazete, böylelikle sadece abonelerinin katılabileceği etkinlikler düzenleyecek, özel film gösterimleri gerçekleştirecek, ABD’nin önde gelen golf kulüpleri için indirim sunacak, üyelerinin çekilişle tatil hakkı kazanmasını sağlayacak, kültür-sanat etkinlikleri için opera ve tiyatroların kapılarını aralayacak, haber merkezinin sırlarını paylaşacak.

Gazetenin New York’taki ofisinde düzenlenecek bir etkinlik sayesinde WSJ aboneleriyle bir araya gelecek olan genel yayın yönetmeni Gerry Baker WSJ+ ile ilgili olarak, “Her zaman sadık abonelerimize çok değer verdik ve herhangi bir yerdeki en iyi içeriği sunmaya kendimizi adadık. Geçtiğimiz yıllarda rakipsiz gazeteciliğimizi ve analizimizi sanat, eğlence, spor, moda, emlak ve okuyucuların ihtiyaç duyduğu her şeyi kapsayacak şekilde oluşturduk. Daha fazlasının ‘daha fazlası’ olduğuna inanıyoruz, WSJ+ abonelerimize sunduğumuz avantajları en yükseğe çıkarmamızı sağlıyor” dedi.

Yabancı okuyucu hedefte
Baker ile WSJ’nin diğer üst düzey editörlerinin katılacağı ve ekim ayında düzenlenecek etkinliğe kaydını yaptıran abonelerin sayısı şimdiden beklenileni aştığı için çoğu üye bekleme listesine alındı. WSJ, ileride bu projeyi ABD dışındaki abonelerine de açmayı planladığını vurguluyor. WSJ, bu sistemi mevcut üyelerine sunmayı tercih ederken İngiliz gazetesi Guardian ve Amerikan gazetesi New York Times, sundukları seçkin hizmetler için artı bir gelir kaynağı yaratarak ayrıcalıklı kulüplerine sıradan üyelerini almıyor.

Reklam geliri
yüzde 4 düştü

Capital New York yayınının haberine göre WSJ’nin reklam gelirleri son çeyrekte yüzde 4 düştü. Ancak WSJ yine de ülke çapında ücretli yayınlar içinde hafta içi tirajı en yüksek olan gazete. Dijital platformlarda ise 2.3 milyon kullanıcısı var. Ayrıca sunduğu finans ve iş sektörü haberleri için abone olmak isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. WSJ+ ile “sevdikleri içeriği tecrübe etmeleri için tamamen yeni yollar sunarak aboneleriyle daha derin bir yakınlık” kurmak istediğini vurgulan WSJ’ye üye olmanın ilk 12 hafta için bedeli 12 dolardan başlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni projelerim ve yaptığım haber çalışmalarıyla ilgili bilgi almak isterseniz e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

© 2022 ozgeozdemir.com | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım: mare.design.