ONLİNE OTOBÜS BİLETİ BREZİLYA’DAN SONRA TÜRKİYE’DE

24.Temmuz.2014’de Milliyet’te yayınlanan yazım…

Dünyanın en büyük online otobüs bileti satış platformu olan ClickBus’ın Türkiye’deki yatırımı TikoBus, 3 bin 500’den fazla güzergah ve işbirliği yapılan 65’ten fazla otobüs firmasıyla bilet satışına başladı. ‘En uygun fiyatlarla otobüs bileti alma, hızlı ve güvenli bir şekilde seyahat planlama imkanı sunan’ TikoBus’ta yolculuk programınızın değişmesi takdirinde hiçbir ücret ödemeden biletin iadesini alabiliyorsunuz.

Geçen yıl bilet satışına başlayan ClickBus, Kolombiya, Meksika, Tayland, Almanya, Polonya ve Pakistan’da hizmet veriyor. Dünya çapında aylık 60 bin bilet satan ClickBus’ın anlaşmalı olduğu toplam otobüs firması sayısı ise 174. Bu yıl sonunda 1 milyondan fazla bilet satılması hedefleniyor. Brezilya merkezli ClickBus, uluslararası e-ticaret şirketi olan Rocket Internet’in bir yatırımı. Berlin merkezli Rocket Internet adlı şirket ise Türkiye pazarına 2011’de hızlı bir giriş yapmış, ancak kurduğu e-ticaret yatırımlarını bir yıl sonunda kapatma kararı almıştı.

TikoBus.com.tr

210 milyon bilet
TikoBus genel müdürü Ömer Can Küçükdere, Rocket Internet’in bu yatırımı Türkiye’ye taşıma kararını, “Rocket Internet, pazar fırsatlarını değerlendirmek konusunda çok deneyimli bir şirket. ClickBus’ın Türkiye’de operasyonlarına başlamasının en önemli nedeni şehirlerarası yolcu taşımacılığında Türkiye’nin büyük ve önemli bir pazar olması. TOFED’in (Türkiye Otobüsçüler Federasyonu) verilerine göre yılda yaklaşık 210 milyon otobüs bileti satılıyor, bu da pazarın 4 milyar dolarlık hacmi olduğunu gösteriyor” şeklinde özetledi.

Küçükdere’ye göre önemli potansiyeli sayesinde Türkiye, ClickBus’ın yatırım yaptığı ilk 10 ülke arasında bulunuyor. Genç girişimci, ClickBus’ın kullanıcılar tarafından sevilmesini, “müşterilerine evlerinin konforundan ayrılmadan diledikleri otobüs biletini güvenli bir şekilde alma imkanı sunmasına” bağlıyor. TikoBus’ın hedefi ise “en iyi kullanıcı deneyimiyle milyonlarca müşteriye hizmet vermek.”

Potansiyel yüksek
Latin Amerika ile Türkiye pazarı arasındaki benzerliklerin de yatırımın Türkiye’ye gelmesinde rol oynadığını söyleyen Küçükdere, “Clickbus’ın operasyonlarını Türkiye’ye taşımasının bir sebebi de Brezilya’da olduğu gibi Türkiye’de de internet penetrasyonu ile online otobüs bileti satışı için potansiyelin çok yüksek olması. Globalde ClickBus’ın bu kadar başarılı olmasının nedeni, internetten otobüs bileti satın almak için talebin fazla olmasına rağmen henüz bunu karşılayacak adımların atılmaması” açıklamasında bulundu.

Havayolları rakip değil
Küçükdere, gün geçtikçe biletleri daha çok ucuzlayan havayollarını rakipleri olarak görmediklerini belirterek, “Türkiye’de otobüsle yolculuğa daima ihtiyaç duyulacağına inanıyoruz; çünkü ülkemizde yalnızca 50 noktada havaalanı bulunmakta. Büyük şehirler haricindeki şehirlere ise uçak seferlerinin sayısı oldukça düşük. Otobüslerin her yöne seferlerinin olması ve sefer saatlerinin sıklığı yolcuların otobüsle seyahati tercih etmesini sağlıyor. Fiyatlardan bahsedecek olursak da; uçak fiyatlarının geçtiğimiz dönemde düşüş gösterdiği doğru ama her durumda fiyatlar otobüs bilet fiyatlarından oldukça fazla” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni projelerim ve yaptığım haber çalışmalarıyla ilgili bilgi almak isterseniz e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

© 2022 ozgeozdemir.com | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım: mare.design.