MARKAFONİ SEZON ÜRÜNÜ SATIŞINA BAŞLIYOR

09.10.2014’te Milliyet’te yayınlanan yazım…

‘Türkiye’nin internetteki ilk özel alışveriş kulübü’ olan Markafoni’nin çiçeği burnunda CEO’su İlker Baydar ile dijital ve internet alanında dünyanın en büyük kongrelerinden biri olan Webit’te bir araya geldik. Medya, internet ve e-ticaret yatırımları bulunan çok uluslu Naspers adlı şirket, 2011 yılında kurucu ortağı Sina Afra olan Markafoni’nin yüzde 70’e yakın hissesini satın almıştı. Naspers’ın bu yılın nisan ayında Markafoni’nin tamamını satın almasının ardından İlker Baydar, Hepsiburada’nın genel müdürlüğünden Markafoni’ye transfer oldu.

Baydar’a neden Markafoni’yi tercih ettiğini sorduğumuzda, “Birinci sebep, Naspers grubunun Markafoni’nin tüm hisselerini satın alması ve Türkiye’ye olan inancını göstermesi oldu. Naspers gibi dünyadaki en büyük e-ticaret ve medya firmalarından birinde böyle bir görev üstlenmek önemli bir karardı. Markafoni, Türkiye’de marka değeri yaratmış sayılı şirketlerden biri. Çok iyi, işini seven, genç bir ekibi var. Çok iyi bir oyuncu ve iyi bir pazar. Dolayısıyla bütün bunlar birleşince iyi işler yapabileceğimi düşündüm” yanıtını verdi.

İlker Baydar

130 ülkeden bilgi-deneyim
Baydar’a göre Naspers’ın Markafoni’yi satın almasının en önemli sebepleri, ‘Türkiye’nin her sektörde olduğu gibi e-ticaret için de doğru bir pazar olması ve Markafoni’nin bu işe zamanında başlayan; fark atan bir şirket olması’. Baydar, Naspers’ın Markafoni’ye kattığı değerler arasında en önemlisini, “Dünyada bizimle aynı işi yapan 130 ülkede yatırımı var. En azından bu 130 ülkenin 500 çalışanına bağlıyız. Dolayısıyla Polonya’da grubumuzdaki bir şirket iyi bir mobil uygulama yapıp başarılı olduğunda, bunu ertesi gün öğreniyoruz. 130 ülkeden bilgi ve deneyim transfer edebilmek çok önemli” diyerek açıkladı.

“İkinci olarak internet iş başlatmak için değil ama sürdürmek için zor bir alan. Güçlü bir sermayesi olmasının Markofoni’ye hem tedarikçi ilişkileri hem de çalışan açısından çok büyük faydaları var” diye de ekledi. Markafoni CEO’su, satın almanın ardından şirkette oluşan yapısal değişikliği,Markafoni, Zizigo, Enmoda ve Misspera olmak üzere dört şirket yönetiyoruz; eskiden dört ayrı şirket olarak yönetiliyorlardı, ekim itibariyle merkezi bir şekilde yönetilmeye başladılar” ifadesiyle ortaya koydu.

Bir günde teslimat
Baydar, Markafoni’nin gerçekleştireceği en önemli projeleri, “İndirimli ürünlerin yanı sıra sezon ürünlerini de satışa ekleyeceğiz. Bu çok büyük bir stratejik değişiklik. Kasım ve aralık aylarında yavaş yavaş kontrollü bir şekilde devreye girecek. Markafoni’nin sitesinde bu değişiklik yapılacak, başka bir site açılmayacak. Kasım sonuna ya da aralık ayına, izin veren müşterilerimizin bir daha kredi kartı bilgisini girmek zorunda kalmayacağı bir sistemi yetiştirmeye çalışıyoruz. Böylelikle hız kazanılacak. Üçüncü olarak İstanbul’da başlamak suretiyle siparişin verildiği aynı gün teslimatı gerçekleştirmeye başlayacağız” diyerek özetledi.

Türkiye’de e-ticaretin daha da büyüyeceğini düşünen Baydar, “Türkiye ekonomisi büyüdükçe internette yer alan her iş modelinin büyüyeceğini düşünüyorum. Bizimki gibi dikey siteler, bence başarılı olacak. Sadece aradığınızı bulduğunuz uzman mağazacılık da büyüyecek. Sadece tek başına kampanya yapmanın müşteri beklentisi açısından yeterli olmadığını gördük. Yemek ve gezi zaten büyüyor, onları saymıyorum bile. Her sektör büyüyecektir” açıklamasında bulundu.

Mobilde olmayan kaybeder
Mobil ticarette başarılı olmayanın kaybedeceğini vurgulayan Markafoni CEO’su,Mobil, internetin en büyük büyüme motoru. İnsanların yaptığı aramaların neredeyse yüzde 50’si mobile kaydı. Türkiye’de cep telefonu penetrasyonu çok yüksek. Bizim işimizin yüzde 30’u, trafiğimizin yüzde 40’ı mobilden geliyor; ama bunun yakın zamanda yüzde 50’nin üzerine çıkmasını bekliyoruz. Mobil ödeme ve sevkiyat opsiyonlarının artması iyi gelişmeler. Müşterinin hayatını kolaylaştıracak her şey bizim de işimizi kolaylaştıracaktır” dedi. Baydar ayrıca Facebook ve Twitter gibi sosyal medya mecralarında marka olarak aktif olduklarını, ancak satış açısından zayıf olduklarını vurgulayarak, yakında bu alanda da yatırımları olacağını dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni projelerim ve yaptığım haber çalışmalarıyla ilgili bilgi almak isterseniz e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

© 2022 ozgeozdemir.com | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım: mare.design.