KURDAKİ DALGALANMA LÜKS MARKALARI VURUYOR

31.03.2016’da Business HT’de yayınlanan yazım…

Türk lirasının 2015 yılında yaşadığı değer kaybı, lüks tüketim sektörünün kan kaybetmesine yol açtı. Kurdaki dalgalanmalardan yara alan lüks markalar, geçen yılın zor geçtiğini vurgulayarak umutlarını 2016’ya yönlendiriyor.

Lanvin, Michael Kors, DKNY, Harvey Nichols ve D&G gibi markaların Türkiye temsilciliğini yapan DEMSA şirketini bünyesinde bulunduran Mediasa’nın yönetim kurulu başkanı olan Demet Sabancı Çetindoğan, lüks sektöründe dünya genelinde yaşanan daralmayı turizme bağlıyor.

Bloomberg HT yayınında soruları yanıtlayan Demet Sabancı Çetindoğan, “Sadece Türkiye pazarı değil, yurtdışından gelen müşterilerimiz de lüks perakendesine çok önem veriyordu. Orada bir miktar daralma var bu sene, ama bunun geçici olduğunu düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

LÜKS VALİZDE SATIŞ ARTTI

Samsonite Genel Müdürü Cenk Pınar, satışlarda yaşanan artışa rağmen kurdaki dalgalanmaların karlarını olumsuz etkilediğini ortaya koyuyor.

Dünyanın en büyük valiz markası olan Samsonite, mart ayının başında lüks valiz markası Tumi’yi 1.8 milyar dolara satın alacağını açıklayarak rekor alımını gerçekleştirmişti.

Samsonite Türkiye’den Pınar ise 2015 satış rakamlarıyla ilgili olarak “Bir önceki yıla göre euro bazında %33’lük bir büyüme göstererek Avrupa’nın en çok büyüyen ülkesi olduk” açıklamasında bulunuyor.

Bu rakamlara rağmen karlılıkta sıkıntı yaşadıklarını Pınar, “Satın almalarımızı euro bazında va satışlarımızı Türk lirası olarak gerçekleştirdiğimiz için sürekli değişen kur rakamları karlılığımızı olumsuz etkilemekte” yorumunda bulunuyor.

Saat&Saat Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kaya da 2015’in zor bir yıl olduğunu vurgulayan isimlerden. “2014 ve 2015’i kıyasladığımız zaman sektördeki küçülmeye rağmen Saat&Saat’in perakendede cirosal açıdan %17 büyüdüğünü görüyoruz” diyen Kaya, cirosal olarak büyüme üzerinde etkili olan başlıca faktörler arasında kurlardaki artışın geldiğini söylüyor.

VERGİLER NEGATİF ETKİLEDİ

Lüks markaların 2015 performansını etkileyen tek faktör kurdaki dalgalanma değil.DEMSA Group Mono Brands Genel Müdürü Ayşe Olgar, kur artışlarının yanı sıra ayakkabı ile çantaya gelen ek vergilerin de sektörü negatif etkilediğini aktarıyor.

Olgar, değer kaybeden Türk Lirası’yla mücadele için alınan önlemlere yönelik soruya ise “Tamamen ithal ürünler sattığımız için kur artışları ile mücadele etme şansımız yok, ancak vergileri minimum düzeyde yansıtarak müşterilerimizi memnun ettik. Sonuçlara olumlu yansıdı” cevabını veriyor. Olgar, 2015’de ciro artışının yüzde 18 olduğunu belirterek ağustos sonrası yaşanan duraklamadan önce hedefin daha yüksek olduğunu ekliyor.

GİDERLERDE KISINTI

Lüks markaların kurdaki dalgalanmalarla mücadele etmek için uyguladığı diğer yöntemler arasında operasyonel adımlar, ürün fiyatlarının revize edilmesi ve pazarlamaya önem verilmesi yer alıyor.

Samsonite Genel Müdürü Cenk Pınar, “Kurdaki dalgalanmayı ve artışı tüketicimize yansıtmamak için giderlerimizi daha sıkı kontrol altına alıp kısıtlamaya gittik. Operasyonel olarak geçmiş dönemlere göre daha yüksek stoklarla çalışıyoruz ve farklı tedarik kanallarını kullanmaya başladık. Navlun tutarlarımızı düşürebilmek için Belçika’daki depomuz haricinde direkt fabrikalardan yükleme ve tedarik sürecini başlattık” açıklamasında bulunuyor.

Saat&Saat Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kaya ise “Ürün fiyatlarımızda revizelere gittik. Daha uygun fiyatlı ürünler tüketiciye sunuldu. Marka değerlerine daha fazla vurgu yapıldı. Pazarlama ve tutundurma faaliyetlerine ağırlık verdik” diyerek aldıkları önlemleri ortaya koyuyor.

2016’DA YENİ YATIRIMLAR

Lüks tüketim sektörü 2016’dan ise umutlu. Samsonite’dan Pınar, 2016 beklentilerini “Son 5 yıldır üst üste %20’nin üzerinde büyüdüğümüzü dikkate alırsak 2016 hedefimiz %10 büyümedir” sözleriyle ortaya koyuyor.

Saat&Saat Yönetim Kurulu Başkanı Kaya ise 2016 yılından satış rakamlarıyla ilgili olumlu gelişmeler beklediklerini belirtiyor.

Her ne kadar DEMSA’dan Olgar, 2016 yılının da ekonomik açıdan zor olacağını ortaya koysa da Demet Sabancı Çetindoğan, lüks sektöründe görülen daralmaya rağmen yeni bir katlı Fransız mağaza zincirini açarak 2016’nın en büyük yatırımını gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni projelerim ve yaptığım haber çalışmalarıyla ilgili bilgi almak isterseniz e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

© 2022 ozgeozdemir.com | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım: mare.design.