İTALYA’NIN GÖZDE ÖDÜLÜNE TÜRK TASARIMCI DAMGASI

19.Ağustos.2014’de Milliyet’te çıkan yazım…

Kuzey İtalya’da yemyeşil yüksek dağların arasına sıkışmış, doğa harikası bir göl. Bu gölün ucuna kurulmuş, modanın merkezi Milano’ya bir saat uzaklıkta, İsviçre sınırına yakın bir şehir, Como… İnsanların neşeyle göl kenarında gezindiği, cafelerinde Kuzey İtalya’nın meşhur kokteyli ‘spritz’i yudumladıkları, çocukların bir yandan koşarken bir yandan dondurma yediği, şehre adımını atan herkesin mutlu olduğu bir yer Como. Huzurun ana yurdu olduğu gibi, İtalya’nın kara tarihinin başkahramanlarından diktatör Benito Mussolini’nin öldürüldüğü yer aynı zamanda.

Como (3)

Como’da bir kadının 1945 yılında İsviçre’ye kaçmak üzere yola koyulan Mussolini’ye, “Öldürülen beş oğlum için beş kurşun!” diye bağırarak beş kez ateş ettiği rivayet edilir. İtalya’nın yakın tarihine damga vuran Como’da bizim bulunmamızın sebebi ise dünyanın en gözde tasarım etkinliklerinden birinin ödül törenine katılmak. Como Kültür Departmanı’nın düzenlediği A’Tasarım Ödülleri ve Yarışması, otomotivden mobilyaya, paketlemeden mimariye, mücevherden aydınlatmaya, 84 farklı alanda tasarımcıların ve şirketlerin yarıştığı bir etkinlik.

İtalyanlar bile şaşırdı
Yarışmaya 208 ülkeden katılan binlerce tasarımcıdan 758’i bu yılki ödül töreninde kazananlar arasındaki yerini aldı. Tarihi Gallia Köşkü’nde düzenlenen törenin en çarpıcı yanı ise çok sayıda Türkiyeli tasarımcının ödül kazanmasıydı. Öyle ki etkinliğin koordinatörlerinden Onur Müştak Çobanlı, İtalyanların bile Türkiye’den çok sayıda kişinin bu ödülleri kazanmasına şaşırdığını aktardı. Çobanlı, akademisyenler, mimarlar ve sanatçılardan oluşan jürinin hiçbir şekilde yarışmacıların bilgilerine erişimi olmadığını, başvuranların rumuzlarla değerlendirildiğini ayrıca vurguladı.

Albatros ilham kaynağı
Yıllardır Türkiye’den katılan tasarımcıların gösterdiği başarı sayesinde A’Tasarım Ödülleri sıralamasında Türkiye ikinci sırada yer alıyor. Bu ödüle yabancı olmayan tasarımcılardan biri de seramik şirketi Bien’in tasarım müdürü olan Tolga Berkay. Berkay, bu yıl Banyo Mobilyaları ve Seramik Sağlık Gereçleri kategorisinde, tasarladığı Albatros Aile Lavabosu’yla gümüş kategoride ödüle layık görüldü. Berkay, 2012 yılında Lotus banyo takımı sayesinde mobilya, dekoratif ürünler ve ev eşyası kategorilerinde platin ödülünü, Fracture banyo takımıyla ise altın ödülünü kazanmıştı.

a) Tolga Berkay (3)

Dünyanın önde gelen dekorasyon dergilerinden Elle Decor’un 11’inci Uluslararası Tasarım Ödülleri Yarışması’nda Yılın Tasarımcısı seçilen Berkay, Albatros adlı lavabo takımını tasarlarken aileden ilham aldığını aktardı. Genellikle doğadaki nesnelerden esinlendiğini vurgulayan Berkay, “Bu tasarıma, Albatros kuşunun kanatlarından aldığım ilhamla hayat verdim. Albatros, özgürlüğü ve sevecenliği temsil eder. Bu tasarımın ergonomisi, engelli, yaşlı ve çocuklar için rahat kullanım sağlayabilmek için oluşturuldu” açıklamasında bulundu.

Albatros (1)

2015’de organik tasarım moda
Ünlü tasarımcı, 2015 yılında tasarım dünyasına ahşap görünümlü seramiğin ve doğal taşların damga vuracağını vurguladı. Berkay, tasarım için 2015’de etkisini gösterecek olan rengin Paris Moda Haftası’nda belirleneceğini, ancak doğadan öykünmelerin ve organik tasarımın ön plana çıkacağını aktardı. “Organiğin uzaysal formlarla buluşacağı” bir yılın bizi beklediğini ekledi.

Tasarımlarına bu yönde başladığını belirten Berkay, Bien bünyesinde üretilen bütün tasarımların çevreci olmasına önem verildiğini ayrıca dile getirdi. Berkay’a göre Bien’de çalışmasının en önemli sebebi, şirketin bünyesinde Türk tasarımcılara yer vermesi ve Türk tasarımcıları teşvik etmesi. Berkay, Bien’de 48 kişilik genç bir ekip olduğunu ve hepsinin önümüzdeki yıllarda daha çok ödül kazanmaya odaklandığını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni projelerim ve yaptığım haber çalışmalarıyla ilgili bilgi almak isterseniz e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

© 2022 ozgeozdemir.com | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım: mare.design.