“IŞİD, CİHADIN ÜNİVERSİTESİ OLDU”

05.Şubat.2015’te Milliyet’te yayınlanan yazım…

İngiltere’nin eski savunma bakanı Liam Fox, IŞİD ile mutabakata varmanın mümkün olmadığını vurguluyor. Fox’a göre dünya bu tehlikenin farkına vararak savaşa gidenlerin dönmesini engellemeli ve militanları yargılamalı

İngiltere’nin eski savunma bakanı olan ve halen milletvekilliği görevini yürüten Liam Fox, ülkenin sivri çıkışlarıyla tanınan siyasetçilerinden. İngiltere’ye yük olan göçmenlere sınırların kapatılmasını ve ABD güvenlik teşkilatı NSA’nın belgelerini deşifre eden Edward Snowden’ın ‘vatan haini’ olduğunu söyleyen muhafazakar milletvekili Fox, yeni kitabının tanıtımı için İstanbul’daydı. Fox, Avrupa Azerbaycan Topluluğu (TEAS) Yayınevi tarafından yayınlanan “Yükselen Dalgalar: Yeni Bir Çağın Güçlükleriyle Yüzleşmek” kitabının tanıtımında sorularımızı yanıtladı.

Kitabında dünyayı tehdit eden tehlikeleri ele alan Fox, IŞİD ile ilgili olarak, “Uluslararası toplum IŞİD’den gelen tehdidin boyutlarını anlamak zorunda. Öncelikli olarak insanlığa karşı büyük bir tehlike arz ediyorlar. Ürdünlü pilota yaptıklıkları barbarlıktan bunu anlıyoruz. İkinci olarak bütün bölgeyi istikrarsızlığa sürüklüyorlar; dini bir savaşın içine çekmek istiyorlar. Üçüncü olarak cihadın üniversitesi oldular. Ellerine fırsat geçerse cihadı bütün evrene yayabilirler.

Uluslararası toplum bu insanlarla anlaşmaya varılamayacağını anlamak zorunda. Onlarla mantıklı bir diyalog sürdürülemez. Vahşice davranıyorlar ve dünyayı kadın karşıtı, şeytani bir Ortaçağ karanlığına döndürmek istiyorlar. Başarısız olacaklarından emin olmak zorundayız. Bunun için ne yapmak gerekiyorsa yapılmalı. Ürdünlü pilotun barbarca bir şekilde katledilmesine tek bir kelime bulamıyorum. Bunlar gerçekten insan değil, hayvan” ifadelerini kullanıyor.

Türkiye’yi anlamalıyız
IŞİD ile ilgili olarak Batılı ülkelerin Türkiye’ye çok fazla yüklendiğini belirten Fox, “IŞİD bizim için önemli bir stratejik mesele iken durum Türkiye için farklı. Türkiye için aynı zamanda sınırı geçen milyonlarca mülteciyi içeren potansiyel bir insani kriz. Bu yüzden uluslararası toplum Türkiye’nin karşılaştığı zorlukları anlamak zorunda. Ders vermekten ziyade, anlamak ve yardım etmek zorundalar” diyor.

AB’nin IŞİD tehlikesiyle başa çıkmak için istihbarat paylaşımında bulunması gerektiğini vurgulayan İngiliz siyasetçi, “Savaşmaya giden bireyleri ülkemize geri kabul etmemeliyiz; insanların medeniyetten uzaklaşıp sonra eve geri gelmelerine izin veremeyiz. Eğer bunu yapıyorlarsa ben yargılandıklarını görmek istiyorum. Çünkü ulusal güvenliğimize bir tehlike arz ediyorlar” diyor.

Müslüman liderler sorumlu
Asıl sorumluluğun ise Müslüman dünyasına düştüğünü söyleyen Fox, “İslam’ın bu olmadığını ortaya koymak zorundalar; bunun yozlaşmış, zehirlenmiş ve çarpıtılmış olduğunu söylemeliler. Bunun Batılı liderler tarafından söylenmesinin bir anlamı yok, bunu Müslüman liderler söylemeli. Bu insanların şeytan olduğunu belirtmekte açık olmak zorundalar” açıklamasında bulunuyor.

Liam fox

“Atatürk’e vizyoner
olduğu için hayranım”

Fox, kitabının önsözünde Atatürk’e olan hayranlığını, “Modern Türk devletinin kurucusu olan, öngörüsü ve cesaretiyle Türkiye’nin, bazı komşularıyla derin bir tezat sergileyen demokratik ve seküler bir ülke olarak gelişmesini sağlayan Kemal Atatürk’e büyük hayranlık duyuyorum. (…) Elbette, Türkiye’yi ters yöne çevirip Atatürk’ün mirasını bozarak ve Türkiye’nin yüzünü özgürlük, demokrasi ve hoşgörüden uzaklaştırarak geri götürmek isteyenler olacaktır. Bu da sadece Türkiye’nin halkı için değil, hepimiz için bir trajedi olur” diyerek vurguluyor.

Atatürk’e hayranlığının ‘vizyoner bir lider olmasından’ kaynaklandığını söyleyen Fox, “Türkiye’yi Osmanlı İmparatorluğu’nun yenildiği bir anda aldı, yeniden inşa ederek bir özgüven yükledi ve modernliğin çizgisine koydu. Bu olmasaydı büyük bir trajedi olurdu. Ancak Türkiye bundan önce de uzun bir tarihe sahip. Bu yüzden yeniden dengelerin sağlanıyor olmasını tamamen anlıyorum. Türkiye’nin bu kadar başarılı olmasının sebeplerinden biri dini hoşgörü ve kadınlara eşit haklar verilmesi” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni projelerim ve yaptığım haber çalışmalarıyla ilgili bilgi almak isterseniz e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

© 2022 ozgeozdemir.com | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım: mare.design.