“CHAVEZ BİTKİSEL HAYATTA”

11 Ocak 2013 – Milliyet

Twitter hesaplarında kanser tedavisi için Küba’ya giden Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in sağlık durumuyla ilgili iddialara yer verdikleri için ‘terör’ suçlamasıyla karşılaşan muhaliflerle, örgütlenmelerini ve Venezuela’yı konuştuk.

Venezuela istihbarat yetkilileri, Chavez’in sağlık durumuyla ilgili Twitter’dan söylentiler yaydığı gerekçesiyle Federico Medina Ravell’in salı günü evine baskın düzenlemişti. Chavez muhalefetinin önde gelen isimlerinden, Globovision televizyonunun kurucu ortaklarından gazeteci Alberto Federico Ravell’in kuzeni olan Medina Ravell, baskın sırasında evde değildi ve bilgisayarlarına el konuldu. Chavez’in sağlık sorunları yüzünden Küba’dan dönmeyeceğini yazan ‘@LucioQuincio’ Twitter hesabının arkasındaki isim olduğu iddia edilen Medina Ravell’e “terörizmi sosyal medya üzerinden teşvik etmek” suçu yöneltiliyor.

Medina Ravell’in hesabı dünyanın farklı ülkelerinden çeşitli bloggerlarla yürüttüğü iddiaları üzerine hesabın sahipleriyle bağlantıya geçtik ve merak edilenleri sorduk. İnisiyatif üyeleri, Chavez’in bitkisel hayatta olduğunu ve Venezuela’ya dönemeyeceğini söylüyor. Komünist bir rejim yerine, demokrasi hayal ettiklerini belirtiyorlar.
–  ‘@LucioQuincio’ Twitter hesabı birden fazla kişi tarafından mı yürütülüyor? Kaç kişisiniz? Kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz?
Evet, @LucioQuincio’ Twitter hesabı Latin Amerika’nın farklı ülkelerinden, her yaştan ve meslekten, kadın, erkek toplamda 20 kişi tarafından yürütülmekte. Kendimizi bir sivil inisiyatif olarak tanımlıyoruz.
–  İnisiyatifin amacı ve hedefi ne?
Muhalefetin moralini yükseltmek ve rejimi demoralize etmek.
–  İletişim kurmak için başka bir sosyal medya hesabı ya da dijital kanal kullanıyor musunuz?
Hayır, sadece Twitter hesabımız var.
–  Chavez’e karşı çıkmanızın asıl sebebi ne?
Biz siyasilerin peşindeyiz, rejime muhalif olmak amacındayız.
–  Chavez’in sağlık durumuyla ilgili neler söyleyebilirsiniz? Bu konudaki kaynağınız nereden?
Chavez şu an bitkisel hayatta ve ölecek. Artık Chavez’in devrimi sona erdi. Kaynağımız ise Küba’dan, içeriden biri.
–  Chavez yemin törenine katılamadı. Sizce bu durumda ne olmalı?
Chavez gelmeyecek, gelemez, bu imkansız. Şu an bitkisel hayatta. Chavez’in yandaşları Venezuela anayasasını ihlal ediyorlar ve süreci uzatıyorlar. Olması gereken, anayasanın da dediği gibi 30 gün içinde yeni seçimlerin düzenlenmesidir.

–  Venezuela’nın şu anki rejimini nasıl tanımlarsınız?
Castrocu komünist bir rejim olarak tanımlıyoruz.
–  Venezuela’nın asıl problemleri neler?
Venezuela’nın yüzleştiği asıl sorunlar arasında güvensizlik, açlık, yoksulluk, yaşam umudunun olmaması, 14 yıllık diktatörlük boyunca 200 bin kişinin ölmesi yer alıyor.
–  Venezuela istihbarat servisinin muhalefete karşı yürüttüğü başka operasyonlar var mı?
Evet, cinayetler ve ortadan kaybolan muhalefet üyeleri var.
–  Venezuela otoriteleri tarafından size yöneltilen suçlamalar neler?
Terörist bir bilişim ağı olmakla ve Chavez’in kanseriyle ilgili ‘klavyemizi’ kullanarak yanlış bilgiler yaymakla suçlanıyoruz.
–  Chavez’in politikaları yerine nasıl bir rejim istersiniz?
Demokrasi ve özgürlüğü yeniden inşa eden, adaleti yerine getiren bir rejim istiyoruz. Güçlerin Chavez’in elinde olmadığı, bağımsız olduğu bir yönetim şekli diliyoruz. Çünkü şu an ülkenin egemenliği ve güçler, komünist bir lider tarafından çalınmış durumda.
–  Hayalinizde nasıl bir Venezuela var?
Özgür olduğumuz bir ülke hayal ediyoruz. Bu ülkede komünizm yok, güvenlik, yemek, iş ve sosyal haklar var. Her açıdan daha iyi durumda olduğumuz bir ülke istiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni projelerim ve yaptığım haber çalışmalarıyla ilgili bilgi almak isterseniz e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

© 2022 ozgeozdemir.com | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım: mare.design.