BOLİVYA VE MERCOSUR

Mario Osava imzalı Al Jazeera’de yer alan haber, Bolivya’nın Mercosur hayaline değiniyor ve bu arzunun ne kadar gerçekleşebilir olduğunu tartışıyor. 92 milyon tüketicinin yer aldığı Andean Pakt (CAN) mı yoksa 275 milyon tüketicili Mercosur mu Bolivya için daha yararlı olur sorusunun cevabı ülke açısından önemli.

Bolivya’nın CAN’daki ortaklarına (Kolombiya, Ekvador, Peru) gerçekleştirdiği ihracat 774 milyon dolara ulaşırken, ortaya çıkan dış ticaret fazlası 88 milyon dolar. Bolivya’nın Mercosur ülkelerinden 2.227 milyar dolarlık bir alımı varken, bu ülkelere asıl ihracat ürünü doğal gazın çıkarılmasıyla gerçekleştirilen satış ise sadece 232 milyon dolar. Ayrıca bu rakamların içinde sadece Mercosur’un kurucu üyeleri Arjantin, Brezilya, Paraguay ve Uruguay var, yıl ortasında tam üye olacak Venezuela rakamlara dahil değil. Bu tablo bile Bolivya’nın Mercosur ülkeleri tarafından “işgal” edildiğinin göstergesi, tam üye olması takdirinde neler gerçekleşir tahmin edilemiyor.

Her ne kadar bu sayılara Bolivya’nın asıl ithalat ürünü olan doğal gazı eklediğimizde 1.69 milyar dolarlık bir dış ticaret fazlası ortaya çıkıyorsa da doğal gaz için yapılan anlaşmalar hükümetler arasında imzalanıyor, özel sektör bu ticaretin içinde yer almıyor. Bolivya ekonomisini asıl kaygılandıran ise özel sektör. Arjantin pesosunun veya Brezilya realinin dolar karşısında kaybettiği değer gibi Bolivya ekonomisinde de devalüasyon görülmesinden endişeleniliyor.

CAN’ın son zamanlarda kan kaybetmesi ve ABD pazarına yakınlığı, Mercosur’un daha büyük bir pazar olduğu gerçeği Bolivya’yı Mercosur’a daha yakın konumlandırıyor. Fakat her iki birliğe de katılmanın gerektirdiği birtakım siyasal ön koşulların bulunması, ekonomik kaygıların yanı sıra Bolivya’nın bu birliklere katılmasının ne kadar olası olduğu sorusunu meydana çıkarıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni projelerim ve yaptığım haber çalışmalarıyla ilgili bilgi almak isterseniz e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

© 2022 ozgeozdemir.com | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım: mare.design.