BU OKULDA HER SİYASİ PARTİDEN TEMSİLCİ VAR

11.09.2014’te Milliyet’te yayınlanan yazım…

Boğaziçi Üniversitesi’nde Anadolu Kültür ve Avrupa Konseyi işbirliğinde kurulan Avrupa Siyaset Okulu, ilk mezunlarını dün verdi. Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu’nun katılımıyla 1 Eylül’de açılan okul, dün katılımcıların sertifikalarını almasıyla sona erdi. Türkiye’nin dört bir yanından siyasetle ilgilenen gençlerin katıldığı Avrupa Siyaset Okulu’nun her yıl en az bir kere düzenlenmesi planlanıyor. Akademik danışmanlığını Doç. Dr. Ayşen Candaş’ın yaptığı okulun ilk gününde, Avrupa Konseyi’nden Leyla Kayacık ve AKP eski milletvekili Ali Rıza Koç, ders veren isimler arasındaydı.

Kadın katılımı yüzde 42
Avrupa Siyaset Okulu’nun kurucu direktörü olan Hakan Altınay, katılımcıların profiliyle ilgili, “22-35 yaş arasında 36 katılımcı var. Yaş ortalaması ise 28. Meclisteki tüm siyasi partilerden siyasetçiler, gençlik ve kadın kollarından temsilciler, çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve sendika temsilcisi, yerel yönetim çalışanı var. Katılımcıların yüzde 42’si kadın” açıklamasında bulundu. Katılımcıların Ankara ve İstanbul dışındaki şehirlerden gelmesine önem verdiklerini aktaran Altınay, çok sayıda başvurunun geldiğini, başvuruların ancak onda birini değerlendirebildiklerini söyledi.

Yale Üniversitesi esin verdi
Boğaziçi Üniversitesi’nde olduğu gibi 20 farklı ülkede daha Avrupa Konseyi destekli eğitimler olduğunu belirten Altınay, Türkiye’deki diğer siyaset okullarının müfredatlarını araştırdıklarını ve ABD’deki Yale Üniversitesi’nin liderlik müfredatından esin aldıklarını vurguladı. Altınay’a göre bu okulu muadillerinden ayıran özelliklerin başında her siyasi partiden temsilciler ve STK’lardan çok sayıda katılımcının olması ile eğitmen kadrosunun genişliği geliyor.

“İkinci ayırt edici özelliğimiz ilkeler-kurumlar-politikalar arasındaki ilişkiyi kurma çabamız. ‘Adalet nedir? Siyasetin amacı nedir? Hukukun üstünlüğü ilkesi ne işe yarar? Hangi kurumlar bu tür ilkelere hizmet edebilmek için nasıl evrilmiştir? Türkiye ve dünyanın önündeki güncel politika seçenekleri nelerdir?’ gibi soruları birbiriyle ilişkili bir şekilde soruyoruz ve bunlara beraber cevap bulmaya çalışıyoruz” diyen Altınay’a göre yıllar içinde oluşacak mezunlar kadrosunun birbirini anlaması bile Türkiye adına sevindirici bir gelişme olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni projelerim ve yaptığım haber çalışmalarıyla ilgili bilgi almak isterseniz e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

© 2022 ozgeozdemir.com | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım: mare.design.