TÜRKİYE SINIRINDA ÇAY İKRAM ETTİLER

11.Nisan.2014 tarihinde Milliyet’te çıkan haberim…

Dünyayı bisikletle dolaşan maceracılardan biri olan Robert Armstrong, İsveç’ten Çin’e uzanan yolculuğunun İstanbul durağında, soğukla mücadelesini, Romanya’da köpeklerden kaçışını ve Türk misafirperverliğini anlattı

Onlar yolu Türkiye’den geçen iki İngiliz maceracı. Biri İngiltere’den biri İsveç’ten bisikletleriyle yola çıkan iki arkadaş, Çin’e kadar uzanan yolculuklarının Türkiye turunu birbirinden eğlenceli anlar yaşayarak geçiriyor. Aylar sürecek yolculuğuna Stockholm’den başlayan Robert Armstrong, karların ortasında çadırda kalarak geçirdiği geceleri, Romanya’da ayılarla yaptığı mücadeleyi, Türkiye’de karşılaştığı sıcakkanlı insanları Milliyet’e anlattı.

Armstrong’un bu yolculuğa nasıl karar verdiğini, yolculuk sırasında karşılaştığı zorlukları ve birbirinden ilginç anıları dinlerken, 25 yaşındaki bu gence cesaretinden dolayı gıpta etmemek mümkün değil. İsveç’in dondurucu soğuğuna dayanmayı fiziksel bir mücadele olarak gördüğü için otelde ya da evde kalmak yerinde çadırda uyuyan Armstrong, bunun mükafatını birbirinden farklı insanlarla tanışarak, kendisini bisikletiyle görenlerin neşeli gülümsemelerine tanık olarak, farklı coğrafyaların ilgi çekici manzaralarının tadına vararak alıyor.

Bisiklet Türkiye (5)

Edirne’de ‘Sıcak Duşlar’
Üstüne üstlük, Armstrong ve arkadaşı Joshua Cunningham dünyayı bisikletle dolaşmaya karar veren tek ikili değil. Yolculukları sırasında bisikletine sırt çantasını yükleyen çok sayıda maceracıyla karşılaşıyorlar. Hatta bisikletle dünyayı gezenlerin internette tanışmalarını ve yola beraber devam etmelerini sağlayan internet siteleri ve online topluluklar var. Armstrong, Türkiye’deki ilk durağı olan Edirne’de rakıyla tanışmasını sağlayan sıcakkanlı ev sahiplerini, bisikletle yolculuk edenleri evlerinde hiçbir ücret almadan konuk etmek isteyenlerin kaydolduğu “Warm Showers” (Sıcak Duşlar) sitesinden bulmuş.

Ezanı duyunca anladım
Armstrong, Türkiye’ye Bulgaristan sınır kapısından nasıl giriş yaptığını, “Uzun bir yoldan gelmiştim. Sınırı geçtikten sonra en yakın kasaba nerede diye düşünürken birden ezan sesini duydum. ‘İşte burası Türkiye, şimdiye kadar gördüklerimden çok farklı’ diye düşündüm. Türkiye sınırındaki görevliler hiç zorluk çıkarmadı. Kontrol noktasına geldiğimde hava çok soğuktu, yağmur yağıyordu ve üşümüştüm. Sınırdaki Türk görevliler, beni içeri çağırdı, çay ve çikolata ikram etti, ısıtıcıya yakın oturmamı sağladı. Türklerin misafirperverliği ile ilgili çok şey duymuştum, bunun bir nedeni olduğunu anladım” dedi.

“Sınır görevlileri bisikletle olduğumuzu görünce geçişte bize kolaylık sağlıyor. Yoldan geçerken gördüklerim bana nereye gittiğimi soruyorlar, Çin cevabını verdiğimde herkes şaşkınlık ve kahkahayla karşılık veriyor” diyen Armstrong, İstanbul’da bisiklet kullanmanın ‘tehlikeli, korkutucu ve kaotik’ olmasına rağmen ‘şimdiye kadar yaptığı en iyi şey’ olduğunu belirtiyor.

İnşaat mühendisi olan Armstrong, bu yolculuğa çıkmadan önce anlaştığı şirkette İngiltere’ye döndükten sonra eylül ayında çalışmaya başlayacak. Ancak böylesi ilham veren bir macera ve hayatını tamamen değiştiren bu yolculuktan sonra evine geri döndüğünde bu işte çalışmayı düşünmüyor; bir sonraki yolculuğu için şimdiden planları yapmaya başlamış bile…

Bisiklet Türkiye (8)

Ayılar için
Sex Pistols

Armstrong bisikletle yaptığı yolculuğun zor yanlarını, “Bisiklet kullandığınızı görenler size güveniyor ve yakınlık hissediyor. Bisikletle yolculuk yapanlarda çevre bilinci olduğu için sempati topluyorlar. Birçok açıdan güçleniyorsunuz, rüzgar çok kuvvetli olduğunda gözlerinizden yaşlar geliyor, ama buna değiyor. İsveç’te çadırda kalırken soğuktan vücudum o kadar uyuştu ki hala parmaklarımın bir kısmını hissetmiyorum.

Romanya’yı gece vakti geçtim, ancak bu yanlış bir karardı. Çünkü Romanya çok vahşi bir doğaya sahip. 5 dakika boyunca karanlıkta havlayan köpekler tarafından kovalandım, çok korktuğum için hızla pedal çevirdim. Romanya’da ayrıca çok sayıda ayı ve bununla ilgili uyarı levhası var. Çok korkmuştum. Ayılardan korunmak için Sex Pistols çalarım ve onları korkuturum diye düşündüm. Nasıl korunacağıma dair çok şey okumuştum, o yüzden yemeğimi ağacın yüksek bir yerine bağladım. Çadırımda yemek kokusu kalmaması için çabaladım, gürültüden hoşlanmadıkları için ayıları korkutmak için mutfak aletlerini çalarım diye hazır durumda tuttum” diyerek anlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni projelerim ve yaptığım haber çalışmalarıyla ilgili bilgi almak isterseniz e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

© 2022 ozgeozdemir.com | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım: mare.design.