“DÜŞLERİNDE ÖZGÜR DÜNYA” VAKFIYLA DAHA YAKIN

2.Kasım.2014’de Milliyet Pazar’da yayınlanan yazım…

Kimimizin kardeşiyle aynı yaşta… Bazılarımız onunla aynı şarkıları dinliyor, kimisi tuttuğu takıma vurgun. Kimisi gülen yüzünde kendi çocuğunu görüyor, çoğumuz da gazete sayfalarından nasıl biri olduğunu öğrenip sevmiş onu. Bu yüzden adı her geçtiğinde sızlıyor yüreğimiz, her duruşma günü gelip çattığında annesiyle beraber öfkeleniyoruz ister istemez… Ali İsmail Korkmaz’ın ölmesine sebebiyet veren şiddet ise insanlığımızdan utanmamıza sebep oluyor.

“Ben Ali İsmail Korkmaz… 19 yıllık ömrüme insanlara, hayvanlara, doğaya ve hayata duyduğum o büyük sevgiyi sığdıramadım; peşinden koştuğum hayallerime bu sürede ulaşamadım.” Bu cümleler, ailesinin Ali İsmail Korkmaz’ın adını yaşatmak için kurduğu Alikev isimli vakfın internet sayfasında bulunan satırlar… Küçücük yaşında dünyayı değiştirmek için büyük hayallere dalan Ali İsmail’in ailesi, “Yeni Ali İsmailler” yetiştirmek için Antakya’da iki katlı bir bina kiralayarak vakıf kurdu.

Ali İsmail (3)

2011’de daha 17 yaşındayken “Toplum İçin Gençlik” isimli bir proje başlatan Ali İsmail’in yarım kalan hayallerini gerçekleştirmek vakfın amacı… Alikev isimli vakfın internet sayfasına girdiğinizde, Ali İsmail’in el yazısıyla yazdığı heyecan dolu günlüklerine ulaşıyorsunuz. “14 Nisan 2011 Perşembe” tarihli, kurşun kalemle yazılmış bir notta, arkadaşlarının projeye gösterdiği ilgiden ötürü Ali İsmail’in şaşırdığını ve sevindiğini, ilk faaliyetleri olarak da okulun bahçesini temizlediklerini okuyorsunuz.

Ali İsmail’in ajandasına yazdığı diğer toplantı notunda ise katılım sayısının düşmesine rağmen heyecanlı olduğunu görebilirsiniz. İkinci toplantıda alınan karar, ekonomik durumu yeterli olmayanlar için kitap toplamak. Ali İsmail, bu notları almasının gerekçesini “bu ekibin, toplum için çalışan bu gençlerin bir yere varmasını sağlamak” olarak göstermiş. “Toplum İçin Gençlik” ekibi, ilerleyen zamanlarda alınan kararları yüreklilikle yerine getirerek huzurevi ziyaretleri, engelliler için mavi kapak toplama kampanyası, ilköğretim öğrencilerine okumayı sevdirmek ile imkanları kısıtlı köy okullarına destek sağlamak için etkinlikler gerçekleştirmiş.

Ali İsmail (9)

Alikev ile ilgili olarak Ali İsmail’in avukat olan ağabeyi Gürkan Korkmaz ile konuştuk. Korkmaz, çıkış noktalarının “Ali İsmail’in yaşarken yaptıkları” olduğunu söyledi. Ali İsmail ve arkadaşları, üç defa huzurevi ziyareti gerçekleştirdiği gibi kendi kiraladıkları dolmuşlarla köy okullarına kitap götürmüş. Korkmaz, Ali İsmail’in akrabalarını ve mahalledeki çocukları toplayarak İngilizce öğrettiğini ve çocukların kitap sevgisi kazanması için ufak yarışmalar düzenlediğini anlattı.

Ali İsmail’in düşlerinde özgür bir dünya vardı. Ama maalesef bu düşlerini gerçekleştiremeden aramızdan ayrıldı. Bize, ailesine ve sevdiklerine de, bu düşleri gerçekleştirme vasiyetini bıraktı. Biz de bunu görevimiz bilip Ali İsmail’i yaşatmak adına bu vakfı kurduk” diyen Korkmaz, bu aralar kiraladıkları iki katlı binanın yenilenmesiyle uğraştıklarını söyledi. Korkmaz, eski Antakya evlerinden biri olan vakıf binasının tadilatında inşaat ustası olan babası Şahap Korkmaz’ın bizzat görev aldığını vurguladı.

Ali İsmail'in babası Şahap Korkmaz (1)

Korkmaz, “Tadilat bittikten sonraki ilk hedefimiz, gençlerin Ali İsmail gibi sosyal sorumluluk projeleri konusunda duyarlılık kazanmalarını sağlamak, gençlere topluma yararlı projeleri yazmaları konusunda eğitim vermek, bu projeleri gerçekleştirmek noktasında maddi ve fiziksel imkanlar sağlamak. Ekonomik gücümüz oldukça projeler çoğalacak. Burs projemiz de var. Yaşlılar, hayvanlar ve engelliler için de bir şeyler yapmak istiyoruz. Ali İsmail’de sadece insan değil, canlı sevgisi de vardı. Hayvanları çok severdi. Şimdi onun köpeğine de biz bakıyoruz” diyor.

Milyonlarca Ali İsmail yetiştirmek” istediklerini söyleyen Korkmaz, vakıf faaliyete geçtikten sonra bilgisayar, klima, yazı tahtası, projektör gibi eksiklere dair bir ihtiyaç listesi yayınlayacaklarını söyledi. O zamana kadar Alikev’in internet sayfasında yer alan hesap numaraları aracılığıyla maddi destek sağlayabilir, Alikev’i sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. Ancak Türkiye’nin başka şehirlerinden de gençler Ali İsmail’in düşlerini gerçekleştirmek için harekete geçerse vakıf asıl hedefine ulaşacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni projelerim ve yaptığım haber çalışmalarıyla ilgili bilgi almak isterseniz e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

© 2022 ozgeozdemir.com | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım: mare.design.