ABD’YE SEYAHAT 2: JAZZ VE BLUES ŞEHRİ CHICAGO

6N2K1V’nin bu programında ABD’nin en büyük şehirlerinden olan Chicago’dayız. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın düzenlediği Uluslararası Liderlik Programı’nın araştırmacı gazetecilik programı kapsamında Washington D.C.’den sonra bu sefer yolumuz Chicago’ya düştü. Jazz ve blues müziğin merkezi olan Chicago, My Best Friend’s Wedding, When Harry Met Sally, North by Northwest ve The Dark Knight gibi şimdiye kadar Amerikan sinemasının en önemli filmlerine sahne oldu. Bu yüzden Chicago sokaklarında yürürken izlediğiniz filmlerin çekildiği ünlü mekanlara tanıklık edebilirsiniz.

Illinois eyaletinde bulunan Chicago’nun en çok görülmeye değer yerlerinden biri Millennium Park’ta yer alan, The Bean (Fasulye) takma isimli Cloud Gate heykeli. Ünlü sanatçı Anish Kapoor’un yaptığı bu eserde hem kendi yansımanızı hem de parktakilerin ve şehrin yansımasını görmeniz mümkün. Bu parkta ve Michigan Gölü’nün kenarında yürüyüş yaptıktan sonra İstanbul’un Bağdat Caddesi’ne benzeyen Michigan Avenue adlı caddesinde alışveriş yapabilirsiniz.

Cafeleri ve restoranları ile ünlü olan Chicago’da mutlaka yemeniz gereken lezzetler arasında hotdog, pizza ve hamburger yer alıyor. Jazz ve blues için başta Kingston Mines adlı bar olmak üzere şehrin birçok farklı yerinde bulunan barları deneyebilirsiniz.

Özellikle kış aylarında çok soğuk olan Chicago’nun Millennium Park’ında yapabileceğiniz bir başka etkinlik ise buz pateni. Yüksek binaları ve kalabalık sokaklarıyla ABD’nin en hareketli şehirlerinden biri olan Chicago’da Skydeck binasının tepesine çıkarak bu etkileyici kente yukarıdan bir bakış fırlatabilirsiniz. Sanata meraklı biriyseniz Art Institute of Chicago ve Museum of Contemporary Art Chicago mutlaka gezmeniz gereken kurumlar arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni projelerim ve yaptığım haber çalışmalarıyla ilgili bilgi almak isterseniz e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

© 2022 ozgeozdemir.com | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım: mare.design.