ABD’YE SEYAHAT 3: TEKSAS’IN BAŞKENTİ AUSTIN

6N2K1V’nin bu programında ABD’nin Teksas eyaletinin başkenti Austin’deyiz. Austin, dünya kamuoyunda kovboylarıyla tanınan Teksas eyaletinin en aydın şehri. Eyaletin kalanına göre çok daha az muhafazakar olan Austin, yemyeşil bir şehir. Bu videoda Austin’de neler yapabileceğinizden ve Teksas eyaletinin tarihinden bahsedeceğiz.

Meksika ülkesine komşu olan Austin şehrinde Latin Amerika kökenli çok sayıda ABD vatandaşı yaşıyor. Bu yüzden Austin’de bulabileceğiniz mutfakların önde geleni, Teksas-Meksika yemeklerinin karışımından oluşan, daha çok Meksika yemeklerinin ağır bastığı, Teksas’tan ise et yemeklerini bulabileceğiniz Tex-Mex mutfağı. Aynı zamanda çok sayıda siyahi vatandaşın da yaşadığı Teksas, iç savaş yıllarında kölelik yanlısı tavrıyla Kuzey Amerika’ya karşı savaşmıştı.

ABD’nin en büyük eyaletlerinden biri olan Teksas, 1836 yılında Meksika’dan bağımsızlığını ilan ederek tek başına bir devlet olarak yönetimini sürdürdü.  Daha sonra ABD’ye katılma kararı almış olsa da, bugün halen bağımsız olma kararını tartıştığı için Teksas, “yalnız yıldız” yani Lonestar olmakla övünen bir eyalet.

Teksas’ta görebileceğiniz yerler arasında büyük parklar, Teksas parlamentosu, graffiti parkı, Teksas tarihi müzesi, ABD’nin eski başkanlarından Lyndon B. Johnson kütüphanesi var. Gece hayatı için ise Elephant Room şiddetle tavsiye edilir. Bush ailesinin Teksaslı olduğunu hatırlatmadan geçmeyelim.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni projelerim ve yaptığım haber çalışmalarıyla ilgili bilgi almak isterseniz e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

© 2022 ozgeozdemir.com | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım: mare.design.