ABD’ye seyahat 1: Dünya politikasının başkenti Washington D.C.

6N2K1V’nin bu programında ABD’nin başkenti Washington D.C.’deyiz. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın düzenlediği Uluslararası Liderlik Programı’nın araştırmacı gazetecilik programı kapsamında ilk durağımız dünya politikasının merkezi Washington D.C. oldu. Geniş sokakları, mütevazı yapıları, siyaset, kültür ve sanat merkezleri ile Washington D.C.’de yapılacak çok sayıda aktivite var. Temsilciler Meclisi ile Kongre’den oluşan Amerikan parlamento binası Capitol Hill, Amerikan başkanlarının yaşadığı White House (Beyaz Saray) ve ABD tarihinin en önemli başkanlarından Abraham Lincoln’un anıtı, başkentte mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Köleliğin kaldırılmasına giden yolu açan iç savaş döneminde başkanlık yapan Lincoln, 1865 yılında suikaste uğradı. Bu anıtta ayrıca insan hakları aktivisti Martin Luther King, Jr.’ın “I have a dream” (Bir hayalim var)konuşmasını gerçekleştirdiği merdiveni de görebilirsiniz.

Avrupa başkentlerindeki görkemli yapıların aksine daha sade bir mimarinin görüldüğü Washington D.C’de gece hayatı çok renkli. Dupont Circle ve Chinatown mahalleleri, ışıl ışıl sokakları, cafeleri ve restoranlarıyla mutlaka ziyaret edilmeli. John F. Kennedy Center for the Performing Arts konserleri ve gösterileri ile dikkat çekiyor. Kültür ve sanat alanında ise bütün müzeleri bedava olan Smithsonian Enstitüsü öne çıkıyor. Bu gezimizde Ulusal Amerikan Tarihi Müzesi (National Museum of American History) ve Doğal Tarih (Natural History) müzelerini ziyaret ettik.

Keyifle kahvelerinizi yudumlamak ve alışveriş için tercih edebileceğiniz mahallelerden biri de Georgetown. Kış başlangıcında yaptığımız bu seyahatte sonbahar renkleriyle donanmış ağaçlardan oluşan Washington D.C.’den büyük keyif aldık. Sokaklarında yürürken Amerikan popüler kültürü, sineması ya da televizyon dizilerine dair çok sayıda unsuru görebileceğiniz Washington D.C. videosunun arka planında ise başrollerini Kevin Spacey ve Robin Wright’ın paylaştığı House of Cards jenerik müziği var. Müziği satın almak için: https://itunes.apple.com/us/album/house-cards-music-from-netflix/id614723420

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni projelerim ve yaptığım haber çalışmalarıyla ilgili bilgi almak isterseniz e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

© 2022 ozgeozdemir.com | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım: mare.design.