TSIPRAS’IN ÖNÜNDEKİ ENGELLERDEN SADECE BİRİ: FİN PARLAMENTOSU

Business HT’de yayınlanan yazım

Yunanistan krizi ile ilgili sonunda anlaşmaya varıldı; ancak Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ın önündeki engeller sona ermedi. Yunan parlamentosu, Çipras’ın ikna etmesi gereken aktörlerden sadece biri; daha sonra Almanya parlamentosu ile hafta sonunun sürpriz çıkışını yapan Finler var.

Bütün dünyanın gözü, hafta sonu Yunanistan krizi ile ilgili Brüksel’de yapılan görüşmelerdeydi. Aylardır süren müzakere trafiğinin ardından Euro bölgesi sonunda Yunanistan’a verilecek üçüncü kurtarma paketinde anlaşmaya vardı.

Hafta sonunun baş döndüren gelişmeleri arasında en ilginç olanı ise Finlandiya tarafında yaşandı. Finlandiya basınında çıkan haberlerde, parlamentonun herhangi bir kurtarma paketi teklifine hayır diyeceği iddia edildi. Finlandiya hükümet yetkilileri, duruşlarını açıklamayı reddetse de; Finlandiya Maliye Bakanı Alex Stubb, Yunanistan’a karşı sert bir duruş sergileyeceklerini vurguladı. AB zirvesinden şimdilik bir sonuç çıkmış olsa da, Finler’in bu açıklaması uzun süre konuşulacak gibi görünüyor.

Peki Finler’in Yunanistan ile ilgili herhangi bir kurtarma paketine hayır diyeceklerini söylemesinin altında yatan sebep ne?

Finler Yunan yardımına karşı

Uuslararası kamuoyu yoklama şirketi olan YouGov’un 6-10 Temmuz tarihleri arasında düzenlediği araştırma, Finlerin sadece yüzde 14’ünün Yunanistan’ın borcunu gözden geçirmekten yana olduğunu ortaya koydu. Ankete katılan altı ülkeden Yunanistan’a mali yardım yapılmasına en olumsuz yaklaşan taraf Finlandiya. Bu oran, Almanya’dan bile daha düşük…

Finlandiya’nın tepkisi, iç politikası ve ekonomisiyle ilgili yüzleşmek zorunda kaldığı sorunlardan kaynaklanıyor. Fin ekonomisi, 2014’te üst üste üç yıl boyunca olmak üzere daraldı. Bazı ekonomistler bu yıl da ekonomik krizin devam edeceğini öngörüyor.

“Yardım dolandırıcılıktır”

Parlamentonun ikinci büyük partisi ve koalisyon ortağı olan “Finler Partisi” ise Avrupa Birliği’ne şiddetle karşı çıkıyor. Finler Partisi aynı zamanda uzun süredir Yunanistan’ın Euro bölgesi dışında kalması görüşünü taşımakta… Finler Partisi’nin lideri ve ülkenin dışişleri bakanı olan Timo Soini, “Fin hükümetini Güney Avrupa ülkelerine yardım ettiği için dolandırıcılıkla” suçluyor. Bu yüzden Yunanistan ile ilgili herhangi bir oylamada, Finler Partisi’nin hayır demesi, koalisyonun çökmesine neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni projelerim ve yaptığım haber çalışmalarıyla ilgili bilgi almak isterseniz e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

© 2022 ozgeozdemir.com | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım: mare.design.