KONSERİ OTURMA ODANIZA GETİREN SOFAR İSTANBUL’DA

29.Kasım.2013’te Milliyet’te yayınlanan yazım…

Londra’da başlayarak bütün dünyaya yayılan, müzik gruplarının oturma odanıza gelmesini sağlayan konser dizisi Sofar artık İstanbul’da. “Odadan Şarkılar” (Songs From a Room) anlamına gelen Sofar, 2009 yılında Londra’daki bir oturma odasında başladı, ardından da New York, Dublin, Berlin, Barcelona, Sao Paulo ve Buenos Aires gibi 40’ın üzerinde şehre yayıldı. Katılanların cep telefonlarına el atmadan, sessiz ve samimi bir ortamda canlı müzik dinlemelerine vesile olan Sofar’ın bir diğer özelliği de “gizli” olması; konserin düzenleneceği mekandan ve zamandan sadece birkaç gün önce haberdar oluyorsunuz.

Sofar (1)

Sofar’ı ilk kez Londra’da yaşayan Tom Cernohous’tan dinlediğimde yeni müzisyenleri keşfetmenizi sağlayan ve tanımadığınız birinin evindeki oturma odasında konser izleme heyecanını yaratan bu etkinliğin İstanbul’da düzenlenmesinin ilginç olacağını düşünmüştüm. “Etkinlik sırasındaki atmosfer çok samimiydi, insanlar koltuklarda ya da yerde oturuyor, doğaçlama sahnesindeki sanatçıya saygı duyuyor, müzik çalarken fısıldama ya da cep telefonu gürültüsü olmuyordu” diyen Cernohous, aynı etkinlikte birkaç grubun birden sahne aldığını, konserden sonra müzisyenlerle tanışma ve sohbet etme fırsatı doğduğunu anlatmıştı.

Eğlenceli bir süpriz
Sofar’ın İstanbul’a gelmesi vesilesiyle konuştuğumuz yaratıcılarından Rafe Offer, arkadaşlarıyla katıldığı bir konser sırasında ne kadar çok gürültü olduğunu ve sahnede ne çalındığını anlamadıklarını, bu yüzden “gerçek müzik hayranlarının” katılacağı ve müzisyenlere saygı duyulacağı bir etkinlik düzenleme kararı aldıklarını anlatıyor. Sofar’ın oturma odanızda gerçekleşmesi, konserde çalmak ya da dinleyici olmak için internet sitesinden başvuru yapmanız gerekli. Katılımcılara konserden birkaç gün önce haber verilirken, kimi dinleyeceğinizi bilmeden etkinliğin düzenleneceği eve doğru yola çıkıyorsunuz. Offer, tam da bu yüzden Sofar’ın “yeni müzikler keşfetmeye olanak veren eğlenceli bir sürpriz” sunduğunu söylüyor.

Sofar (4)

İstanbul modern ve dinamik
Konsere dinleyici olarak katılacakların nasıl seçildiğini sorduğumuzda Offer, “Gerçek müzik hayranlarını arıyoruz. Yaratıcı insanlar en iyi dinleyici kitlesini oluşturdukları için yaratıcı olmaları da işe yarayacaktır. Sanatçılara saygı duymalılar” yanıtını veriyor. “Neden İstanbul?” sorusunun cevabını ise şöyle açıklıyor: “İstanbul’un inanılmaz bir tarihi var, aynı zamanda çok modern ve dinamik. Kültür ve müzik çeşitliliğinin tadına varmak için uzun zamandır burada Sofar’ı başlatmak istiyorduk.” Sofar’ın İstanbul’a getirilmesine Londra’da yaşayan arkadaşı aracılığıyla oradaki ekibe ulaşan Eda Demir ön ayak olmuş.

Eşsiz bir yeraltı etkinliği
Altı ay süren görüşmelerin sonunda Sofar’ın İstanbul’a getirilmesini sağlayan Demir, “Bizim derdimiz de Sofar’ınkiyle ortak: Müzikseverleri en samimi şekilde oturma odalarında buluşturup merkeze yalnızca müziği koymak. Sofar’ın çok fazla kuralı var ama bu kurallar konserlerin diğer gürültülü ve kalabalık konserlerin yeni bir tanesi olarak görülmesini önlüyor. Yerel sesleri dünyaya duyurmak istiyoruz” diyor. Siz de Offer’in tabiriyle “biraz müzik büyüsü ve eşsiz bir yeraltı etkinliği tecrübe etmek, müziğinizi diğer Sofar şehirleriyle paylaşmak” istiyorsanız aralığın başında düzenlenecek ilk İstanbul etkinliği için internet sitesinden kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni projelerim ve yaptığım haber çalışmalarıyla ilgili bilgi almak isterseniz e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

© 2022 ozgeozdemir.com | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım: mare.design.