IRAK’IN İLK KRAFT AMBALAJ FABRİKASI TÜRK YATIRIMI

24.Mart.2014’te Milliyet’te yayınlanan yazım…

Türkiye’nin ‘en kaliteli ambalaj torbasını üretme’ iddiasındaki Işıklar Ambalaj, Erbil’deki fabrikasıyla Ortadoğu pazarını gözüne kestirdi. Yatırımı üç kat büyütmeyi hedefleyen şirket diğer Türk sanayicileri çağırıyor

Ambalaj sektöründe Türkiye’nin en iyisi olma iddiasındaki Işıklar Ambalaj şirketi, Irak Kürdistan Bölgesel Hükümeti’nin başkenti Erbil’de kurduğu fabrikayla Ortadoğu pazarını hedefliyor. Enerji, inşaat ve ambalaj başta olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteren Işıklar Holding bünyesinde bulunan Işıklar Ambalaj‘ın yaklaşık bir yıldır Erbil’de hizmet veren fabrikası, Irak’ın ilk Kraft ambalaj fabrikası oldu. Türkiye’nin ‘en kaliteli ambalaj torbasını üretme’ iddiasındaki Işıklar Ambalaj, aynı ivmeyi Irak’ta da yakalamayı amaçlamakta.

Erbil ziyaretimiz sırasında fabrikayı beraber dolaştığımız Işıklar Ambalaj Genel Müdürü Volkan Girişken, Irak’ın yıllardır şirket için önemli bir pazar olduğunu, ‘yerinde hizmet götürmek’ amacıyla fabrikanın Erbil’de kurulduğunu vurguladı. Girişken’in açıklamalarına göre Irak, Almanya ve Fransa ile en önemli ihraç pazarlarından biri. Girişken, Irak’taki fabrikayla Ortadoğu pazarının hedeflendiğini, önümüzdeki yıllarda benzer bir yatırımın Doğu Avrupa ülkelerinde de gerçekleşebileceğini aktardı.

Volkan Girişken_1

10 milyon dolarlık bir yatırımla inşa edilen fabrika, 2013 yılının ikinci çeyreğinde hizmete girdi. Girişken, 2013 yılı sonunda 4 milyon dolarlık bir ciroya ulaşan fabrika için 2014 yılında bu rakamın iki katına, 8 milyon dolarlık bir ciroya ulaşmasının beklendiğini belirtti. Fabrikanın dört yıl içinde yeni yatırımlarla 25-30 milyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşması hedefleniyor. 30 bin metrekarelik arazide, 5 bin metrekarelik kapalı alanda üretim yapan Işıklar Ambalaj’ın bu hedefler doğrultusunda 12 bin metrekare kapalı alanda üretime ulaşması bekleniyor.

Üç katına çıkacak
Bu doğrultuda yılda 80 milyon adet Kraft torba üretim kapasitesine sahip olan fabrika, pazarın gelişimi ile üç yılda 240 milyon adet üretim kapasitesine çıkacak. Erbil’de 70 kişiye iş imkanı sunduklarını belirten Girişken, planlanan büyüklüğe ulaşılmasıyla istihdam edilecek kişi sayısında iki kat artış yaşanacağını ve 150 kişiye ulaşılacağını aktardı. Girişken, ayrıca Işıklar Ambalaj’ın Türkiye’nin Konya şehrinde bulunan fabrikasında yer alan kalite kontrol laboratuvarlarının Erbil’de de kurulacağını söyledi.

Türk yatırımcılara çağrı
Fabrikanın ‘Erbil’deki ilk önemli Türk sanayi yatırımı’ olduğunu vurgulan Girişken, Türkiye’den başka yatırımcıları ve sanayicileri de Erbil’de yatırım yapmaya çağırıyor. Türkiye’nin yatırımlarıyla bu bölgede bulunması gerektiğini söyleyen Girişken, inşaat sektörünün yanı sıra sanayi yatırımlarının, özellikle de çimento sektörünün bölge pazarından pay kazanabileceğini aktardı. Türk iş adamı, Irak’ta büyüyen inşaat sektörüne paralel olarak çimento üretimi ve yapı kimyasalları üretiminin arttığını, bunun da çimento torbası gibi Kraft torba üretimlerinin gelecek yıllarda artacağı anlamına geldiğini de ekledi.

DSC09532

Fransa’da belediyeye
çevreci torba üretimi
Girişken, Işıklar Ambalaj’ın Konya’daki fabrikasının müşterileri arasında Fransa’daki belediyelerin de olduğunu belirtti. Sattıkları torbaları, belediyelerin Fransa’da yaşayan vatandaşlara dağıttını aktaran Girişken, vatandaşların bu torbalara dal ve yaprak gibi yeşil atıkları doldurarak evlerinin önüne koyduğunu anlattı. Belediye ekipleri bu torbaları toplayarak bir alana yığıyor, bu atıkları brandayla kapattıktan sonra nemli ve sıcak bir ortamda gübre haline getiriyor. Torbaların ham maddesi olan kağıdın da çözünmesiyle elde edilen bu gübreyi belediye satarak gelir elde ediyor.

Rakamlarla Işıklar Ambalaj
– 2010 yılında 20 milyon dolarlık bir ciro elde etti.
– Erbil fabrikasının da devreye girmesiyle 2013 yılı sonunda bu rakam 33 milyon doları aştı.
– Üretim adedi 2010’da 80 milyon adet ambalaj oldu.
– 2013 sonunda bu rakam 110 milyona ulaştı.
– Türkiye’de 190, toplamda 260 çalışanı bulunuyor.
– Türkiye’deki pazar payı yüzde 12, Irak’ta ise yüzde 20.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni projelerim ve yaptığım haber çalışmalarıyla ilgili bilgi almak isterseniz e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

© 2022 ozgeozdemir.com | Tüm hakları saklıdır. Web Tasarım: mare.design.